نحوه محافظت از توپ های دوختی

راهنمای کامل نگهداری از توپهای دوختی

توپ فوتبالتان چه ساختاری دارد؟

توپ های فوتبال در دو ساختار دوختی و لمینیتی ساخته می شوند. منظور از دوختی و یا لمینتی بودن توپ ها نحوه ی اتصال پنل ها و یا به اصطلاح تکه های آن ها به یکدیگر است.

در این متن به نحوه ی نگهداری توپ های دوختی می پردازیم. اما اگر شما توپی دارید که نمی دانید ساختار دوختی دارد یا لمینیتی هیچ جای نگرانی نیست! در ابتدا نحوه ی اطلاع پیدا کردن از ساختار توپ ها را بررسی می کنیم.

در توپ هایی با ساختار لمینیتی، پنل ها به وسیله چسب و پرس به هم متصل می شوند و به همین دلیل نواحی اتصال پنل ها منظم و یکنواخت می باشند. اما در توپ هایی با ساختار دوختی، پنل ها به وسیله دوخت هم متصل می شوند و به همین دلیل در نواحی اتصال پنل ها به یکدیگر شاهد وجود آثار دوخت و اندکی ناهمواری می شویم.

در تصویر زیر نمونه ای از توپ دوختی و لمینتی را به ترتیب از بالا به پایین مشاهده می نماییم.

                   توپی با ساختار دوختی

                                     

                                     

توپی با ساختار لمینیتی

حال اگر توپی با ساختار دوختی دارید به راه های نگهداری و افزایش عمر مفید آن می پردازیم.

مواردمهم درهنگام بادکردن توپهای دوختی

 • از روغن یا آب صابون استفاده نمایید

پیش از وارد نمودن سوزن باد به داخل والو (Valve) آن را کاملا با روغن یا آب صابون لیز نمایید. وارد کردن سوزن باد خشک به توپ ممکن است باعث آسیب دیگی تیوب و در نتیجه نشت باد از آن شود.

 • به تدریج توپ را باد کنید

به آرامی و به صورت تدریجی توپ خود را باد کنید. وارد کردن حجم زیادی باد در مدت زمانی کم به وسیله کمپرسور یا دستگاه های مشابه ممکن است باعث آسیب دیدگی و حتی پاره شدن تیوب توپ شود. 

 • به دستورالعمل بادکردن توپ توجه کنید

بیش از اندازه باد کردن توپ ها مکن است به تغییر شکل آن ها یا برجستگی قسمتی از سطح آن ها بیانجامد. از سمتی دیگر ،کم باد کردن توپ نیز باعث آسیب پذیر شدن و فرسایش سطح آن در هنگام ضربات و تماس با زمین می شود.

بر روی اکثر توپ ها راهنمایی جهت میزان فشار مورد نیاز باد توسط کارخانه سازنده درج شده است. محل این نوشته در اکثر موارد کنار والو (محل ورود سوزن) است و شما می توانید با مطالعه آن از میزان باد مورد نیاز توپتان آگاهی پیدا نمایید. 

جلوگیری ازنشت بادتوپ های دوختی

 • توپ را با آب وصابون بشویید

شن و خاکی که وارد والو (محل ورود سوزن باد) شوند ممکن است موجب نشت تدریجی باد از توپ شوند. بنابراین هرزگاهی توپ خود را با مقدار اندکی آب و صابون بشوید و پس از تمیز کردن با آب آن را پاک کنید.

 • اندکی نشت باداز توپ تازه خریداری شده راجدی نگیرید

هنگامی که شما برای اولین بار توپ دوختی خود را باد می کنید ممکن است هوا از طریق محل های کوک فرار کند. این همان هوایی است که ،در فرآیند ساخت توپ در کارخانه، بین تودوزی و تیوب محبوس شده است و اکنون شما با باد کردن توپ و حجیم کردن تیوب توپتان به این هوا اجازه فرار از روزنه ها را داده اید! این کاملا طبیعی است و نشانه ی نشت باد نیست.

پس ازبازی باتوپهای دوختی

 • همواره پس ازبازی توپ راخالی از هواکنید

دقیقا همانطور که قبل بازی می بایست توپ را باد کرد و نسبت به برخورداری آن از فشار باد مناسب اطمینان حاصل کرد، پس از آن نیز می بایست آن را خالی از هوا کرد. رها نمودن توپ با فشار باد زیاد در هنگامی که دیگر از آن استفاده ای نمی شود در طولانی مدت منجر به تغییر شکل ظاهری توپ می شود.

 • سطح توپ را برس بزنیدوآن را پاک کنید.

پس از استفاده از توپ به وسیله برس تمام شن، ماسه و گرد و خاک روی توپ به ویژه درز های کوک را خارج نمایید. سپس به وسیله پارچه نرم و مرطوب آن را تمیز کنید.

نگهداری توپ های دوختی

 • پس ازبازیدرشرایط بارانی توپ راتمیز وخشک کنید

لایه خارجی اکثر توپ های فوتبال دوختی از پلی اورتان (PU) یا به اصطلاح چرم مصنوعی ساخته شده است که ماده ای بسیار سبک، نرم و انعطاف پذیر بوده و نیز در برابر سایش مقاومت بالایی از خود به نمایش می گذارد. با این وجود، این ماده اگر در معرض رطوبت زیاد قرار بگیرد از بین می رود. بنابراین، پس از بازی در شرایط بارانی توپ خود را تمیز نمایید و سپس آن را محیطی به دور از نور خورشید قرار دهید تا خشک شود.

 • توپ را ازاشیای نوک تیز دور نگهدارید

همواره توپ خود را از اشیای تیز دور نگه دارید. از نمونه اشیای نوک نیز متداول که بسیاری از توپ ها را دچار آسیب می کنند می توان به سیم خاردار، فنس های پاره شده، تیغ گیاهان و… اشاره نمود.

هرگونه سوراخی حتی ریزترین سوراخ های که با چشم غیر مسلح نمی توان دیدشان ممکن است باعث نشت باد هرچند کم از توپتان شوند.

 • توپ را در محیطی به دور از حرارت زیاد و نور خورشید نگهداری نمایید

نگه داری طولانی مدت توپ در زیر نور مستقیم خورشید، رطوبت و حرارت شدید از عمر مفید آن می کاهد. لذا در زمانی که از توپتان استفاده نمی کنید آن را  را در محیطی به دور از عوامل ذکر شده نگهداری نمایید.

 • ترکیبات شیمیایی ممنوعه راجدی بگیرید.

مواد موجود در برخی شوینده ها باعث از بین رفتن و پوسیدگی رویه ی توپ می شوند. مایعاتی نظیر مایع حلال بنزن (Benzene) سطح توپ های چرم و چرم مصنوعی را دچار آسیب جدی می کنند. بنابراین، هیچ گاه با شوینده ای به غیر از صابون اقدام به تمیز کردن توپتان نکنید.

منبع: http://www.molten.co.jp

رسانه های همکار
استفاده از مطالب نیوکالا مگ برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام دیجی‌کالا مگ و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به شرکت نوآوران فن‌آوازه (فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا) تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.